You are currently viewing II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej – relacja dziennikarzy z warsztatów dziennikarskich

II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej – relacja dziennikarzy z warsztatów dziennikarskich

Projekt pn. „Życie to sztuka filmowa – moje emocje” finansowany z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Na tegorocznym II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Podwórkowej nie mogło zabraknąć przedstawicieli warsztatów dziennikarskich. Oto ich relacja.

Muzyczną imprezę od 17 lat organizuje Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie. Przez ten czas zmieniała ona swoją rangę. Najpierw impreza miała charakter lokalny, potem stała się festiwalem powiatowym, dziś obejmuje już cały kraj.

II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej odbył się 16 listopada w Hali Sportowej Częstochowa. Bawiło się tu blisko 600 uczestników. Poprzednia, pierwsza ogólnopolska edycja, organizowana była on-line, a wcześniejsze w Hali Polonia. Warto dodać, że nowe miejsce bardzo spodobało się gościom i uczestnikom imprezy.

Tegorocznej imprezie towarzyszyło hasło “Rok 2021 – Rokiem Górali w województwie śląskim”. Nie dziwi więc i dobór repertuaru. W Częstochowie można było posłuchać takich hitów jak “Zasiali Górale”, “Hej, szalała, szalała”, “Bo joCie kochom”, “Góralu czy Ci nie żal” czy “Hej, bystra woda”. Wykonywali je przedstawiciele szkół, ośrodków wsparcia, a także instytucji i stowarzyszeń zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami (i to nie tylko intelektualnymi). Obok przedstawicieli Częstochowy, nie brakowało też gości m.in. z Pruszkowa, Pabianic, Trzebnicy, Bełchatowa czy Łodzi.

Festiwal poprowadził Robert “Choinka” Choiński, który od dawna wspiera PSONI, a występy oceniła komisja, której przewodził Irek Bieleninik (oddany przyjaciel Stowarzyszenia). Wśród jurorów znaleźli się Janusz “Yanina” Iwański, Małgorzata Iżyńska, Michał Rorat, Małgorzata Mruszczyk, Tomasz Tyl, Mariusz Chrząstek (który co roku tworzy niezwykłe statuetki dla laureatów festiwalu), Artur Szmaciarski oraz Robert i Mariola Cyranowscy. Na sali nie brakło również wyjątkowych gości – przedstawicieli władz miasta, miejskich instytucji kulturalnych i organizacji pożytku publicznego.

Po niełatwych obradach jury, triumfatorem festiwalu zostali reprezentanci PSONI koło w Miechowie. Laury przyniósł im “Góralski remix”.

Wydarzenie było współfinansowane przez Województwo Śląskie w ramach zadań publicznych w dziedzinie kultury oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego w 2021 r. Festiwal otrzymał również dofinansowanie ze środków PFRON oraz Gminy Miasta Częstochowa.