You are currently viewing Moje życie codzienne – moje pasje

Moje życie codzienne – moje pasje

Projekt pn. „Życie to sztuka filmowa – moje emocje” finansowany z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Historia komunikacji miejskiej, II wojny światowej, muzyka, książki, sport, polityka – codzienne udowadniamy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają wiele pasji. Niektórymi potrafimy naprawdę zaskoczyć!

Maksymilian z zapartym tchem śledzi to, co dzieje się na krajowej i światowej arenie politycznej. Nie opuści „Wiadomości” i „Aktualności”. Ogląda TVP 1, TVP Info. Ze wszystkimi newsami jest na bieżąco. Z podobną uwagą ogląda również wiadomości sportowe – zwłaszcza te, dotyczące siatkówki i piłki nożnej (jest zapalonym kibicem). Lubi również seriale oraz muzykę. Do jego ulubionych piosenkarek należą Doda i Ewelina Flinta.

Bartka fascynuje komunikacja. Doskonale zna mapę Częstochowy, ale nie tylko. Składa modele kolejek, pracuje na symulatorze, od podstaw tworzy mapę miasta z przystankami, ulicami, chodnikami. Uwielbia odwiedzać zajezdnię MPK przy ul. Niepodległości w Częstochowie. Na pamięć zna trasy, rozkład jazdy, poszczególne przystanki. Z pamięci wskaże wszystkie typy tramwajów, które kursowały i kursują dziś po naszym mieście. Wytłumaczy różnice między torami i tramwajami w Częstochowie a np. w Katowicach. Jego wiedza i pamięć do szczegółów technicznych są imponujące!

Kamil jest wielbicielem historii i również ma świetną pamięć. Doskonale zna się na militariach – okrętach, czołgach, samolotach. Sam tworzy modele, dba o detale. Jego wiedza historyczna nie dotyczy tylko II wojny światowej, z rękawa sypie datami bitew, walk… Ale nie tylko, bo pamięta również szczegóły dotyczące premier filmowych. Kino to kolejna z jego pasji. I to nie tylko batalistyczne, ale też lżejsze pozycje jak „Transformers” czy filmy animowane jak niezwykle piękny wizualnie i muzycznie „Mustang z Dzikiej Doliny”. Piosenki w polskiej wersji językowej wspomnianej bajki zaśpiewał Maciej Balcar. To wokalista zespołu Dżem, który również uwielbia Kamil. Kolejną z jego pasji są książki. Zaczytuje się literaturą historyczną i tematyczną. Znajduje również czas na sport. Jest wielkim fanem Włókniarza i znawcą żużla. W jakich latach klub był drużynowym mistrzem Polski? Nazwiska trenerów, zawodników? Pamięta o wszystkim!

Marta chciałaby zostać piosenkarką. Występuje na festiwalach, w domu ćwiczy „Dźwiękodzieło”, i technikę wokalną, ma też talent aktorski, więc gra w klubowym teatrze. Codziennie prowadzi również gazetkę „Nasz świat” i specjalizuje się w datach nietypowych. Kiedy wypada Dzień Plusowego Misia, Kawy, Czekolady? Pamięta o wszystkim i talent dziennikarski. Jest świetnie zorganizowana, prowadzi grafiki zajęć. Chętnie ogląda filmy, słucha muzyki, ćwiczy z krokomierzem, kibicuje częstochowskiemu Rakowowi. Ma również wielkie serce i z oddaniem angażuje się w działalność wolontariacką. „Trzeba pomagać innym, którzy bardziej tego potrzebują” – podkreśla.

Ilość i różnorodność tych pasji jest zaskakująca. Zmienia myślenie dotyczące codzienności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tylko te przykłady pokazują to, jak wiele spraw nas interesuje, jak bardzo jesteśmy ciekawi świata i otwarci na nowe. Nasze życie jest pełne koloru, chcemy się tym dzielić, o tym opowiadać. Tak wiele rzeczy jest dla nasz ważne. Tak wiele rzeczy buduje nasze życie codzienne.